Streç Film Kullanım Alanları

Streç film mutfaklardan restoranlara, market ve otellerden endüstriyel sanayiye kadar çok geniş bir alanda kullanılır. Modeller arası seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ürünün nerede kullanılacağıdır. Eğer gıda paketlemesi için kullanılacaksa kesinlikle ev tipi veya gıda ile teması uygun ibaresine sahip olan streç filmler tercih edilmelidir. Sanayi için kullanılan modellerin dayanıklılıklarına göre sınıflandırıldıkları göz önüne alınırsa, paketlenecek malzemenin boyutuna ve hassaslık seviyesine göre streç film tercihi yapılmalıdır. Bu alana en uygun olacak streç film ise palet streç filmdir..

Kutulu veya kutusuz olmaları ile birlikte modeller belli boyut, kalınlık ve uzunlukta üretilirler. En yaygın klasik modellerin en ölçüleri 30 santimetre ve 45 santimetre olup sanayi tipi olan streç filmlerde bu sayı 50 santimetreye kadar yükselmektedir. Malzemenin sarılmış total uzunluğu ise ihtiyaca göre 10 metre, 150 metre, 300 metre ve 1500 metre olarak tercih edilebilir. 


Gıdalar Streç Film Sayesinde Gıdalarınız Güvende!
Ev tipi streç filmler gıda ile temasa uygun materyalden üretilir. Yiyeceklerin hava, nem ve koku gibi dış etkenlere maruz kalıp bozulmalarını engellemek amacıyla kullanılır. Kapağı olmayan kaplarda bulunan yiyecekleri, uzun süre kullanabilmek için hava ile temas etmemesi gereken paketi açılmış ürünleri ve kesilen meyve ve sebzeleri buzdolabında zahmetsizce saklamanızı sağlar. Buna ek olarak bu ürünler buzdolabına konulan gıdaların kokularının birbirine karışmasını önleyerek daha uzun süre taze kalmalarına yardımcı olur. Ayrıca streç filmler derin dondurucuda da güvenle kullanılabilir. Et, kıyma, tavuk, bezelye, meyve gibi dondurularak saklanıp, daha sonra tüketilmesi tercih edilen yiyecekleri saklamak için kullanılabilir. Hatta kıyma gibi yiyecekler tek kullanımlık porsiyonlara bölünerek, ayrı ayrı paketlenirse ürünlerin kullanımı çok daha kullanışlı hale getirilebilir. 

Tek kullanımlık olmalarıyla oldukça sterildirler. Ürünün yapısı gereği sarıldığı ürüne tutunma özelliği göstererek, bozulmasına sebebiyet verecek dış etkenler ve hava ile teması kesilir. Streç filmler su geçirmezdir. Böylece dışarıdan gelebilecek herhangi yabancı bir sıvı gıdaya zarar veremeyeceği gibi, paketlenen ürünün kendi sıvısı varsa da dış ortama sızıntı, akma veya bulaşma yapmayacaktır. Ev kullanımına benzer bir şekilde restoranlarda da bu ürün kullanılmaktadır. Meze, salata, soğuk aperitifler, tatlı gibi önceden hazırlanıp dolapta belli bir süre depolanabilen ürünler streç film ile paketlenirse hem zaman kazanılmış olur hem de ürünler steril ve taze bir şekilde saklanabilir. 

Özellikle son dönemde yaygınlaşan, restoranlardaki yiyecekleri evlere sipariş edebilme imkanı sunan paket servis sistemi ile streç filme olan ihtiyaç artmıştır. Bir yiyeceğin restoranda hazırlandıktan sonra siparişin eve taşınma süreci oldukça önemlidir. Yiyeceğin taze kalması, tozlanmaması kısaca dış etkenlerden tamamen izole olması gerekir. İşte bu noktada siparişin paketlenmesi çok büyük önem taşır. Bu paketleme malzemesi her biçim ve büyüklükteki yiyeceği, kabı esnek bir yapıda olması ile rahatça kaplar. Restoranlar da yine gıda ile teması uygun olan paketleme malzemeleri tercih edilmelidir. Streç film kullanım alanları arasında market sektörü de vardır. Sebze ve meyveleri belli porsiyonlara bölmek, ürünlerin tazeliğini korumak ve nakliyatı kolaylaştırmak için kullanılır. 


WhatsApp
Hemen Ara